TEL. KONTAKT:
•Roberta Krmášková

+421 905 283 006
•Jozef Černek
+421 905 405 455
•Janka Pipíšková
+421 905 466 107

Veľká noc, sviatok alebo páchanie násila na ženách?

Sviatky jari, ale u nás najmä najväčšie kresťanské sviatky, pripomíname si ukrižovanie pána Ježiša Krista, ale aj jeho z mŕtvych vstanie.

Ako to s tou Veľkou nocou vlastne je? Ktoré obrady patria našim pohanským koreňom, ktoré sú už ovplyvnené kresťanstvom a čo nám z nich zostalo?

Veľká noc sa nám spája aj so šibačkou, kraslicami, oblievaním dievčat a povedzme si úprimne, aj podnapitými mládencami v uliciach. Šibaním korbáčov a studenou vodou. Často sa stane, že najmä turisti tieto zvyky vnímajú ako násilný akt dominancie mužov.

V skutočnosti ale ide o mágiu, ktorá u nás pretrvala už viac ako tisíc rokov. Postupne sa síce menila, ale symbolika stále pretrváva.

Rozhodli sme sa (s troškou nadhľadu) pozrieť na najväčšie kresťanské sviatky, Veľkú noc. Hovoríme si folklórom inšpirovaný súbor a presne tak sme poňali aj našu improvizovanú reportážičku o Veľkej noci.

Protipandemické opatrenia nám dovolovali len obmedzené možnosti, aj tak sme sa vám pokúsili priblížiť.

Informácie sme čerpali z rozhovorov (2019) etnologičky Kataríny Nádaskej, ale aj z publikácie Slovensko 3, ĽUD II (Plesník a kol.)

video: archív www.rebeli.sk alebo www.dramatak.eu točené na mobil za prísnych protipandemických podmienok.

Ďakujeme Tomášovi Brančanovi za výraznú pomoc so záchranou a normalizáciou video materiálu, ale najmä vedúcej súboru Roberte Krmáškovej za finálny strih a úpravu videa.

scenár: Jozef Černek

(verzia Mestskej televízie v Komárne – https://fb.watch/4COfJLq2SP/ )