TEL. KONTAKT:
•Roberta Krmášková

+421 905 283 006
•Jozef Černek
+421 905 405 455
•Janka Pipíšková
+421 905 466 107

Slovenskí rebeli - inšpirovaní folklórom

Rebeli a Dramaťák sa vracajú tam, kam patria. Na javisko.

„Po ôsmich mesiacoch covidovej pauzy sa konečne vraciame tam, kam patríme,” vyhlásil režisér oboch telies Jozef Černek pri predstavovaní nového muzikálu Tajná láska – Titkos szerelem. Členovia súborov bezplatne pomáhali pri testovaní aj pri očkovaní. V priestoroch, kde pôsobia, v Dome Matice slovenskej, mesto Komárno zriadilo MOMku, kde dobrovoľníčili. Posledné dva týždne intenzívne pomáhali s administráciou vo vakcinačnom centre v komárňanskej nemocnici. Teraz sa však už vracajú na javisko a to s plnou „parádou”.

Tento týždeň odohrajú dve predstavenia muzikálu Zver, ktorý sa hral naposledy v lete 2020. „Bolo treba výrazne oprášiť texty  a po vynútenej pauze sme museli popracovať aj na kondícii hercov a tanečníkov, lebo choreografie tu nie sú práve najjednoduchšie,” vysvetľuje Černek.  Zver uvedú aj na Deň detí. Potom sa javisko premení z moderného muzikálu na už slávnu dedinku Rebelovo.  Rebeli 12. júna prídu s premiérou nového muzikálu Tajná láska – Titkos szerelem. Muzikál mal pôvodne naplánovanú premiéru v decembri 2020. Avšak Covid zavrel všetky divadlá a s ním aj to komárňanské. 

Tajná láska – Titkos szerelem je prvý projekt, v ktorom úspešní herci a tanečníci používajú aj maďarčinu. „Po maďarsky hovorí najmä mama hlavnej postavy – Adelaide, nie je to však niečo, čomu by slovensky hovoriaci divák neporozumel. Naopak, vytvára to vtipné situácie.“ 

Tajná láska je ľahučká romantická komédia, ktorá rieši vzťah medzi kresťanskou cirkvou a dávnymi pohanskými rituálmi, vzťah medzi Maďarkou a Slovákom. Nosnou témou predstavenia je zobrazenie ľudskej prirodzenosti: iné hlásať a iné žiť. Navonok podľa kresťanských pravidiel žijúca dedinka Rebelovo sa v skutočnosti intenzívne vracia k pohanským rituálom, napriek sľubu, že sa nebudú krstní rodičia montovať do vzťahov mladých, robia presný opak.  Ak by divák hľadal paralelu k dnešnému svetu, nájde ju veľmi jednoducho. Dnešné sociálne siete kedysi plne vytvárala dedinská studňa. Pri nej si ľudia vymieňali cenné informácie či novinky. Nie všetky však boli myslené úprimne a s dobrým úmyslom. A tak ani tajná láska nebola tajnou ani jedinú minútu, presne tak, ako to je aj v dnešnom svete. A práve rituály zaklínania studní, mimochodom vykonávali sa práve v júni, možno stoja za Tajnou láskou medzi Adelaide a Adamom. Svoj podiel ale nesie aj nový mladý kňaz v Rebelove.