TEL. KONTAKT:
•Roberta Krmášková

+421 905 283 006
•Jozef Černek
+421 905 405 455
•Janka Pipíšková
+421 905 466 107

Slovenskí rebeli - inšpirovaní folklórom

…alebo ako to vyzerá, keď starší odovzdávajú svoje poznatky mladším v praxi.
ĎAKUJEME!

Ak nás už trochu poznáte, viete, že mnohé krojové súčiastky si vyrábame sami, pokiaľ to dokážeme na základe dostupných materiálov alebo vzácnych rád, ktoré nám odovzdávate vy, starší a skúsenejší. Pozrite si našu galériu Vyrobené s láskou.
Nejak sa však dostalo do očí a uší vedúcej Klubu dôchodcov v Komárne Magdike Kravcovej (tetu Magdiku ste možno videli v krásnej relácii Nehaňte ľud môj, skúste aj jej tortu 😉), že by sme potrebovali pomoc, pretože videla, že pomáhať s vyšívaním sa snažili aj naši chlapci.

“No a čo, chlapi budú vyšívať? Ženy, tak to teda nie, pomôžeme im, az angyalát!”
rozčarovala sa teta Magdika a šikovné ženušky neotáľali a pustili sa do vyšívania. Spočiatku k tomu pristupovali opatrne a nedávali pre krátkosť času úspešnéu zodlaniu úlohy veľké nádeje (Áno, zázraky na počkanie a nemožné do troch dní je heslo nášho súboru), no čo vám povieme, nakoniec vyšívali ako stroje! Vyšívala každá babička, ktorá mohla. Od profesionálnych výšívkárok až po klasickú starú mamu akú si len viete predstaviť 🙂 Jedna žienka dokonca kedysi spracovávala výšivky Hornej Nitry pre ÚĽUV a niektoré jej práce s láskou opatrujeme teraz my.

A ako to dopadlo?
Košele obdivovali ešte s horúcou výšivkou:) diváci v Holandsku a mnohé ženy si chodili po vystúpeni na košeľu doslova siahať! Holanďanky majú veľmi rady ručné práce tohto typu a tak sme im aj počas tvorivých dielní ukázali ako na to, veď učili nás tí najlepší – naše staré mamy! 🙂

Pozrite si reportáž:
Leave A Reply: