TEL. KONTAKT:
•Roberta Krmášková

+421 905 283 006
•Jozef Černek
+421 905 405 455
•Janka Pipíšková
+421 905 466 107

Helenka

PREMIÉRA 21.12.2019, 17:31

21

december

O Helenke

Voláme sa Slovenskí REBELI a prinášame vám príbeh Helenky. Helenka sa narodila v roku 1913. Náš folklórom inšpirovaný súbor o 99 rokov neskôr, v roku 2012. My žijeme v dobe Facebooku, Instagramu a mobilných telefónov. Helenka prežila dve svetové vojny aj totalitu. Naše vzťahy začínajú internetom. Četovaním, zdieľaním fotiek na sociálnych sieťach, držaním sa za ruky, absolvovaním rôznych party time. Helenka svojho manžela ako dospelého spoznala vo štvrtok a v sobotu sa brali. Kým naši rodičia sa idú pretrhnúť, aby sme mali čo najlepší telefón a boli čo najlepšie vybavení do školy, Helenka mohla chodiť do školy len keď už bolo postarané o statok. Jedným z najväčších darov boli topánky a ako veno dostala kravu. Zdá sa, akoby medzi nami a Helenkou bola generačná priepasť. Napriek tomu, alebo práve preto, sa pokúšame o nemožné. Preniesť jej život na divadelné dosky v podobe folklórneho muzikálu.

Aká bola Helenka

Keď sa ohliadneme za životom Heleny, vyjde nám z toho mimoriadne smutný príbeh životom ťažko skúšanej ženy. O mamu prišla ako 5-ročná, sobáš jej dohodli. Ťažko nahonobený domček v úplne novom svete zrazu stráca lebo časť Slovenska zrazu patrilo Maďarsku. Prichádza o prvé dieťa pre šialené podmienky, v ktorých s manželom a jeho rodinou žili. Neskôr sa ocitli na východe Slovenska. Keď opäť ako tak, dá svoj život a rodinu dohromady, opäť sa musí sťahovať. Domček, ktorý si začali stavať v Šrobárovej, im síce vrátia, no svoj domov tam už necíti. S manželom a malými deťmi začne odznova v Hornej Zlatnej. Opäť nahonobia malý majetoček, ale príde totalita a s ňou združstevňovanie. Napriek tomu všetkému, všetky deti, ktoré vychovala, sú neuveriteľne veselé, srdečné a štedré, ich súdržnosť prežila už tri nové generácie a dodnes je tak silná, že bola inšpiráciou aj prevznik tohoto príbehu. Pri výskume jej života smútok ani hnev nikto ani len nespomenul. Naopak jej sila, srdečnosť, pracovitosť a schopnosť rozdávať lásku je dodnes v rodine silne prítomná. Helenka napriek ťažkému osudu dostala do daru nesmiernu láskavosť a tá naozaj funguje dodnes. Viac ako tri desiatky rokov, čo už nie je na tomto svete. A ak sa nám, Rebelom, z tohoto posolstva čo i len trošku podarí dostať k divákom, mal náš úmysel zachytiť život Heleny zmysel.

ĎAKUJEME

 • Autori diela sa chcú poďakovať. V prvom rade do neba, starým rodičom Černekovým za to, že vychovali tak súdržnú a skvelú rodinu, že bola inšpiráciou pre vznik tohto dielka. Do neba aj tete Hanke Korpášovej, rod. Černekovej, za vyrozprávanie príbehu a sprevádzanie programom. A jej blízkej rodine, že umožnili využitie nahrávky v predstavení.
 • Tete Margite Pivkovej, rodenej Černekovej, sa sprevádzanie životom Heleny. Ujovi Mirovi Černekovi za sprostredkovanie archívu fotografií.
 • Daniele Kapitáňovej za prepožičanie autorského diela a konzultácie postavy Samka Tále.
 • Petrovi Valovi za cenné rady a konzultácie.
 • PhDr. Petrovi Mulíkovi za objasnenie presídľovania a historického zákona z roku 1920 o odoberaní a prideľovaní majetku.
 • Mame Eve Černekovej za priblíženie citového života Helenky.
 • Ďakujeme aj Milošovi a Lucii Bobáňovým za rady pri výbere skladieb z Lysice a Terchovej.
 • Manželom Oťázikovým za pomoc s tancom z Tekova.
 • Ďakujeme Roberte Krmáškovej, Lucke Mokošovej, Slavovi Habarovi, Majovi Bendíkovi za vytvorenie umeleckých a folklórnych choreografií.
 • Nikolasovi Remešovi za vytvorenie krídel pre anjela.
 • Júlii Bundovej ze výrobu krojov.
 • Starej mame, babke, dedovi a tete Betke za starostlivosť o Ondríka počas skúšok.
Autorom fotografií a video záznamu (klipu) k dielu:
 • Stankovi Králikovi, Martinovi Kučerovi, Dušanovi Teplanovi, Kataríne Fitošovej, Angelike Kopják, Richardovi Slezákovi.
 • Autorom našej scénografie a výpravy:
 • Richardovi Slezákovi, Attilovi Ivanicsovi, Betke Ivanicsovej, Ivanovi Perlovi, Hlide Perlovej, Janke Pipíškovej, Jurajovi Pipíškovi, Štefanovi Slaninkovi, Stankovi Pivkovi, Alžbete Černekovej.
Za obrovskú prácu s našimi krojmi:
 • Júlii Bundovej, Julke Černekovej,  Alžbete Černekovej a Romi Mačicovej.
 • Za zvukové majstrovstvo Denisovi Axelovi Ivanicsovi, za umelecké svietenie Stanislavovi Pivkovi, za edit a konzultácie dejovej línie Friderike Hodossyovej.
 • Janke Pipíškovej za nekonečnú trpezlivosť.
Dramaťáku a Rebelom za trpezlivosť a vytvorenie ďalšieho dielka.

Fotky z Foto-video dňa:


-> KRÁTKY ZOSTRIH K PREDSTAVENIU HELENKA <- -> ZÁZNAM PREDSTAVENIE <-

Nás zavialo vďaka susedom na úžasné predstavenie. Že konečne trochu kultúrneho života a to je len začiatok. Keď sa človek nechá unášať vždy to zaveje aj do tých vôd, kde sa nachádzajú srdcu blízky ľudia. Kúsok (pre mňa) mojej rodinky z mladosti, ktorej zlomok účinkoval v tomto predstavení vidieť bolo niečo fantastické. Výkon tanečný, spevácky, od malíčkov na nohe až po uši bolo všetko vysoko profesionálne, dychberúce, prekrásne a stále nechápem kde berú toľko energie. Nádhera.. Vrelo odporúčam zhliadnutie Helenky v podaní komárňanských Rebelov ❤ (Nitra)

Laura / Diváčka

Ďakujem za pozvanie a opäť skvelý zážitok. Verím, že sa nám Helenku podarí preniesť aj na naše menšie javisko a budete aj u nás spokojní. My sa na Vás už veľmi tešíme a už od včera mi ľudia hlásia rezervačky. Takže, Nitra isto pre Vás nekončí. Standing ovation včera hovoril za všetko, ale nebol taký bežný, kedy sa prví odvážni postavia a k nim sa postupne, ako z chlpatej deky, pridávajú ďalší a zostanú aj takí, ktorí váhajú, či sa postaviť... Včera žiadna postupka nebola.. Všetci vystrelili naraz ako namydlení zo svojich sedadiel. S príbehmi presídľovania/návratu/výmeny obyvateľstva, či už v rámci vlasti alebo do zahraničia sa stretávam vo svojej práci často a nie sprostredkovane, ale priamo od ľudí, ktorí to prežili či sú ešte pamätajúcimi potomkami týchto udalostí a sme vďaka Matici dnes dobrými peiateľmi. Priniesli ste tentoraz silný príbeh udalostí, ktoré aj vďaka Vám môžeme nielen spoznať, ale najmä precítiť - my dnešní zhýčkaní súčasníci. Helenka je však predovšetkým o silnej žene /tou silou ju formoval sám život vo svojej prirodzenosti, kráse i krutosti zároveň a silné puto materstva, ktoré má neskutočnú moc a tvorivú silu, ktorá dokázala zasiať lásku a dobro a šíriť ju ďalej naprieč generáciami.. súradnicami.. a semienko sa ujalo v Hornej Zlatnej, v Komárne, v rodine Černekových, v Rebeloch, v Dramaťáku...Starajte sa oň naďalej s láskou akou to robíte! P.S.: Máte krásne nové kroje. (Nitra)

Veronika / Diváčka

Dobrý deň, radi by sme sa poďakovali za ponúknuté vstupenky. Predstavenie v Nitre bolo nádherné!!!! Ďakujem. (Nitra)

pani Laukova / Diváčka

Milí Rebeli, po Vašom predstavení sme si povedali, že od samej krásy a krásneho umeleckého zážitku sa budeme najmenej tri dni na celý svet usmievať. Ďakujeme za výber ľudových piesní, ich profesionálne prevedenie, aj dnes nám v ušiach znejú prekrásne tóny piesní. Pani primáške vzdávame hold za precítený spev cigánskej balady a majstersky zvládnutú hru na husle, majstrom hudobníkom za doprovod k piesňam. Mladosť a radosť z tanca sálala z tanečníkov a nám v obecenstve pri pohľade na nich naskakovali zimomriavky. Jedinečné predstavenie potešilo srdcia všetkých milovníkov folklóru. Náročná téma bola zrozumiteľne a pekne spracovaná. Želáme Vám veľa ďalších úspešných predstavení, spokojných a nadšených divákov. Ešte by som sa chcela poďakovať p. Janke Pipíškovej. Ochotne odkomunikovala objednávku lístkov a my sme tak mohli byť súčasťou tak krásneho umeleckého zážitku. Vďaka Vám (Nitra)

Dana a Ladislav / Diváci

Úžasné predstavenie plné výborných hereckých a tanečných prevedení... Nadšení diváci... Chcela som niečo pofotiť, ale som nestihla, zaujalo ma dianie na pódiu... ĎAKUJEM všetkým účinkujúcim... Aj Komárno má SĽUK. (Nové Zámky)

Marcela / Rebelská mama

Dnes som mal možnosť vidieť folklórny muzikál Helenka v Nových Zámkoch. Dávno som nemal možnosť vidieť, také dobré spevácke, tanečné ale aj herecké výkony. Môžem len odporučiť. Pre mňa neskutočných zážitok. (Nové Zámky)

Roman / Divák

Úžasné predstavenie plné výborných hereckých a tanečných prevedení... Nadšení diváci... Chcela som niečo pofotiť, ale som nestihla, zaujalo ma dianie na pódiu... ĎAKUJEM všetkým účinkujúcim... Aj Komárno má SĽUK (Nové Zámky)

Babula / Diváčka

My, horniaci odchádzame z Komárna nadšení, dojatí, užasnutí a náramne pyšní na Vás Rebelov. Ďakujeme za silný emotívno-rodinný zážitok.

Katarína / Diváčka

Zatiaľ najlepšie predstavenie od Rebelov! Podľa mňa všetci boli dobrí a príbej je silný, s ľahkosťou vyrozprávaný.

Richard Slezák / Dvorný scénograf Rebelov a Dramaťáku

Malo to krásny príbeh, výbornú dynamiku, bolo to etnograficky pôsobivé, dokonca to malo aj hĺbku a úžasnú výpovednú hodnotu. Tancovali a hrali tri generácie ľudí, čo je splnený sen súčasného etnologického hnutia. Jedinú chybu som v tom nenašiel aj keď som prišiel s predsudkami. O to vzácnejšie, že je to v Komárne... Zo srdca gratulujem a toto treba jedna k jednaj zahrať na Východnej, v Toronte aj v Petrovci.

Divadelný kritik

Dobré ránko, vďaka včerajšiemu predstaveniu vstávam umelecky a emočne nabitá... Krásne posolstvo, dramaturgia a nádherné spevy... (nabudúce by som nechala divákov aj na stojáka, až môžu aj oni popri tom tancovať). Hneď tento týždeň budem pracovať na tom, aby sme Vás mali "tu hore" na severe. ĎAKUJEM. Bolo mi cťou vidieť, spoznať Vás

Monika / Diváčka

Nohy podupkávali, ruky tlieskali, srdiečko išlo vyskočiť z hrude a oči sa miestami zaliali slzami... Milujem vás pozerať na javisku, patríte tam každým kúskom tela!

Ildikó / Bývalá členka