TEL. KONTAKT:
•Roberta Krmášková

+421 905 283 006
•Jozef Černek
+421 905 405 455
•Janka Pipíšková
+421 905 466 107

Kto sme-old

Vznik

Ukážka z bulletinu k našej prvej premiére.

Ukážka z bulletinu k našej prvej premiére.

Píše sa rok 2012 a Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka v Komárne (vznik 2004) chce nadviazať na sériu úspešných muzikálov novým, tentoraz autorským, muzikálom. Tematiku si protagonisti volia rebelskú, no nie kvôli okolnostiam, ktoré ich k formovaniu nového samostaného telesa neskôr primäli.
Európe môže náš národ ponúknuť mnohé, azda najvýraznejšie z toho vyčnieva náš nádherný a nikde neopakovaný folklór. Preto aj hlavným motívom plánovaného muzikálu – Slovenskí rebeli – má byť práve folklór podávaný širokému publiku trochu inak ako je zvykom – rebelsky.

Muzikál by chcel vzdať hold rebelom, vďaka ktorým je náš svet iný a snáď aj lepší a mal by pripomínať, že každý z nás môže zmeniť svet k lepšiemu. Nebol to len Jánošík, kto sa postavil panstvu pre svoj ľud a národ. Aj Janko Kráľ alebo Andrej Hlinka a mnohí ďalší, sa vo svojej rebélii pričinili o to, že dnes sme hrdým a samostatným národom v srdci Európy so svojimi strasťami i radosťami.

V istom veku je rebelom snáď každý z nás a rebélia je to, čo nás posúva na nové cesty a otvára nové možnosti.

Byť rebelom nie je ťažké, no byť rebelom, ktorý inšpiruje, je neľahké.

Muzikál je zatiaľ len smelým plánom, ale z dramatického krúžku sa nám tak akosi prirodzene vyprofiloval ďalší, nový hudobno-tanečný krúžok, ktorý inklinuje najmä k folklóru v takmer každej jeho podobe.
Už dnes je teda isté, že nechceme ostať len pri tradičnom tanci Slovákov.
Presne preto sme zvolili názov Slovenskí rebeli – folklórom motivovaný súbor, ktorý vznikol v marci 2012.

FOLKLÓR V ŽILÁCH
Časť členov dramatického krúžku roky získavala lásku k slovenskej ľudovej piesni a tancu u pána Ľudovíta Gallovicha, umeleckého vedúceho folklórneho súboru Dunaj (MsKS Komárno). Mnohí z nich na túto činnosť nadviazali aj popri štúdiách na vysokej škole a ďalej tancujú už vo vysokoškolských súboroch na Slovensku. To bol možno aj hlavný podnet, prečo sa s takou vervou pustili do prípravy tancov a folklórnych motívov.

Sila a vôla našich predkov nás motivuje a posúva vpred aspoň sčasti prežiť to, čo prežívali počas života oni, či už to boli radosti alebo strasti, aby nám mohli zanechať tie najhodnotnejšie dary, ktoré každý národ má a je len na nás ako si ich budeme ctiť a narábať s nimi. Tieto dary v podobe tancov, piesní, či rôznych poznatkov, na ktoré sa dnes často zabúda a vyplývajú z nich obrovská radosť a poznanie, sú tým, čo nás motivuje takto fungovať.
Súbor momentálne tvoria rôzne vekové kategórie od 3 rokov až po najstaršieho člena, ktorého vek neprezradíme 🙂

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku alebo prvé spoločné sústredenie počas leta 2012.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku alebo prvé spoločné sústredenie počas leta 2012.

LETO 2012

Naše prvé väčšie vystúpenie bolo v malej dedinke na juhu Slovenska – v Hornej Zlatnej, kde sa snažíme o založenie tradície Ujcovho mini festivalu (HZ mini fest za domom). No, aby sme však mohli vystupovať, bolo treba dotiahnuť pár vecí. Mimo iného, docvičiť basu a natrieť javisko,najlepšie súbežne. 🙂

Veď, pozrite sa sami v nasledovných videách:

Takto pripravujeme javisko a cvičíme.
Každý rok sa snažíme niečo pristaviť a vylepšiť.
A takto pripravujeme  oddychovú zónu pred našou šatňou, aby sme mohli vyliať betón. Dievčatá skonštatovali, že sa radšej budú poriadne učiť, nabeton:)

Počas prvého sústredenia v Hornej Zlatnej sme pripravovali naše prvé tance, piesne, ale aj vylepšenia pre návštevníkov:

LETO roku 2012, často so slzou smiechu, ale i únavy a hnevu v očiach, na javiskách, v zrkadlovkách, ale i v poli, bežiac, ležiac a hlavne tancujúc, hrajúc a spievajúc v mieri, ale aj v časoch uzmierovania sa a lásky, bok po boku prežili takmer celé SPOLU:
Roberta Krmášková, Natália Petöczová, Gabriela Dorotovičová, Slavomír Habara, Júlia Bundová, Zuzana Černeková, Michal Szigeti, Róbert Halász, Marek Kamocsai, Kristína Perlová, Ivan Majer, Nikoleta Vargová, Nikolas Remes, Patrícia Kovácsová, Veronika Bilušková, Simona Kečkéšová, Jakub Beňo a Jozef Černek.

Okrem javiska sme potrebovali aj čosi na seba. Dievčatám ušila prvé sukne Julkina (primáškina) mama.
Na fotografii vľavo prvýkrát v sukniach tesne pred vítaním nevesty.
(Nevesta bola súborová kamarátka Marcela, tiež je nadšená, keď môže vyšívať, našívať,lepiť a strihať naraz:)))

Prvá spoločná fotografia.

Prvá spoločná fotografia.

Rebeli vítajú mladomanželov.

Rebeli vítajú mladomanželov. Historicky naše prvý vystúpenie:)

Prvé kroje sme si chvíľu na to dali ušiť u Jozefkovej spolužiačky z “výšky”- Moniky Benkovej. Kroj bol, takpovediac, univerzálny. Ľanové košele a nohavice, u dievčat modrotlačové sukne. Celý súbor sme nosili kožené zápästky- chlapci z hnedej kože a dievčatá z čiernej.

Začiatkom leta 2013 sme sa zúčastnili folklórneho festivalu v Nemecku – International Folklore Avalanche 2013.
Tu sme už dievčatám dali ušiť krásne parchovianske kroje podľa sviatočného originálu z Parchovian, ktorý Julka zohnala. Chlapcov sme, zatiaľ, “pošili” svojpomocne, podobne, ako kroje pripomínajúce podpoľanie.

Pred Nemeckom sme si dali ušiť prvé čižmy, ktoré sme si mohli zadovážiť vďaka divákom na Vianočnej kapustnici 2012.
Horehronské kroje nám láskavo požičal FS Zobor, no neskôr sa nám originálne kúsky podarilo kúpiť zo známeho internetového bazára.


Chalani sa zahrievajú pred vystúpením v Nemecku.

A takto si ho odskúšala naša primáška.

Fotogaléria

Tancuj, tancuj

Naše choreografie vznikali a vznikajú rôzne. Niektoré sú postavené podľa výukových DVD NOCky, určite nám výrazne pomáha relácia Kapura na STV, alebo priamo naši členovia prichádzajú s nápadmi inšpirovaní školou či inými súbormi. Najlepší sa choreografiu naučia a postupne ju odovzdajú ďalej.
Ak ste choreograf ľudových tancov a práve idete v zúrivosti odpadnúť, že sa to takto nerobí, tak vedzte, že my vieme… 🙂 Ak máte ponuku a prišli by ste nás hocičo naučiť, všetci ste vítaní! Zatiaľ sa snažíme vzdelávať študovaním dostupných materiálov, zúčastňovať sa seminárov a folklórnycg festivalov a načerpávať skúsenosti aj v iných súboroch.

V budúcnosti by sme, okrem muzikálu s názvom Slovenskí rebeli, chceli ponúknuť aj tance z nášho prostredia – teda z juhu Slovenska, pracujeme na tom. Snáď už túto zimu uzrie svetlo javiska výsledok z nášho výskumu.

 VEĽKÁ PREMIéRA PRIŠLA 30. SEPTEMBRA 2012 V DOME MATICE SLOVENSKEJ V KOMÁRNE

Reportáž k premiére si môžete pozrieť tu:

Keď práve necvičíme, nehráme a nespievame, tak pravdepodobne šijeme, ale aj staviame a obkladáme a občas vystrihujeme klobúky z papiera a oblepujeme čiernou látkou, aby vyzerali ozajstne, len preto, aby sme mohli plniť svoje sny a žiť pre folklór a motivovať aj ľudí okolo seba k tejto činnosti. Áno, všetko vie byť riadna drina, cesta býva dlhá a ťažká, ale výsledok nám za to stojí.

To sme my – Slovenskí rebeli z Komárna – folklórom inšpirovaný súbor.

PS: Ak vás ide poraziť aj z tých klobúkov, radi príjmeme akúkoľvek pomoc, aby sme mohli mať aj také tie ozajstné.

Leave A Reply: