TEL. KONTAKT:
•Roberta Krmášková

+421 905 283 006
•Jozef Černek
+421 905 405 455
•Janka Pipíšková
+421 905 466 107

Taľafatky

PREMIÉRA 22.12.2018, 17:31

22

december
Kvôli maličkému národu, kvôli jednej malej pominuteľnej LÁSKE vo veľkom Rakúsko-Uhorsku, kvôli jednje dedinke a ľúbosti medzi dvomi ľuďmi - Slovákmi, anjeli a čert sa spojili...
Nuž, milý divák, vedz prosím, že ja som sa tie deti ukryté v tých dospelákoch pred Tebou nesmierne hrdý. Nech už to dopadne akokoľvek. Ak sa Ti niečo bude páčiť, len tlieskaj. Tvoj potlesk je dôvod, prečo to robíme. Ak tam budú veci, ktoré by si spravil inak a lepšie, príď a ukáž, budeme radi.

O NÁS

Toto predstavenie trochu nadväzuje na predstavenie Na rováš! . Naši diváci by nám verím aj odpustili, ak by sme len trochu inak upratali tance, zmenili svietenie a ponúkli zo dva nové vtipy. A, úprimne, aj som sa bál, že to tak dopadne. Ale nie je to tak. Roberta napriek ďalšiemu štúdiu nacvičili s rebelmi nové tance a nielen ona. Samotní tanečníci skúmali bádali a vytvorili zaujímavé choreografie. Julka s hudbou postavila nové piesne, obohatili sme teda ako tanečný, tak hudobný repertoár a získali sme aj ďalších spevákov a hercov. V programe toho teda uvidíte veľa nového, aj keď ste nás videli, povedzme toho roku. Prichádzame s novým príbehom. Pri jeho tvorbe sme strávili hodiny a hodiny nácviky. Už nepracujeme s dvanástimi deľmi, je nás okolo päťdesiata väčšina z nich už deti ani nie sú. Napriek tomu sa pred Vás postavia s tou istou trémou, s tým istým chvením v miestach, kde máme dušu. Tak ako vždy a v každom príbehu, ktorý vzniká na divadelných doskách, teraz do toho vstúpi ten najdôležitejší člen súboru... Divák.
ANJEL
Čo hovorí encyklopédia tradičnej ľudovej kultúry:

„Nadprirodzená bytosť s krídlami, nebeský služobník Boží, posol a vykonávateľ Božej vôle medzi ľuďmi.“

SLOVO REŽISÉRA

Rebeli už majú 6 rokov a Dramaťák bude mať 15. teda, poviem Vám, to je vážna vec. Čas letí a ja by som si to ani tak nevšimol, len sa stalo pár vecí. Jednou z nich je, že sa nám narodil syn, ešte nič nepovedal a už úplne otočil všetko naruby. Tak to má asi byť. V Živote (predstavenie Rebelov) sme povedali:
„Predtým ako skončíš na tomto svete, odovzdáš život ďalej a Tvoj syn zas svojmu synovi. Lebo o tom je život a tak ti na svete chodí.“
Toto ešte chvíľku ale potrvá. Až sa Ondro naučí vravieť a chodiť, budeme vedieť, či zaspieva, zahrá, zatancuje alebo ho budeme vodiť na futbal. Stala sa aj iná vec. Z tých detí, ktoré zakladali súbor, sú zrazu dospelí ľudia. Mnoho z toho, čo uvidíte v predstavení, stvorili sami. Chcú byť iní, lepší a šikovnejší a veru, poviem Vám, že aj sú. Jedna vec sa ale nezmenila. Diváka neoklamete. Ak mu chcete ponúknuť predstavenie, ktoré má byť aspoň tak dobré, ako to predstavenie predošlé, musíte mu odovzdať dve veci. Čas a srdce. Som nesmierne hrdý na to, že Dramaťák a Rebeli vďaka talentu a výdrži jeho členov, položili latku skutočne vysoko. S každým novým predsatvením sa bojím, či je to pre nás ešte uchopiteľné. Či je to vlastne zvládnuteľné. Veď už by sa hádam aj patrilo trochu si oddýchnuť a stretávať sa len tak. Pre radosť z ničnerobenia. To by sme ale neboli my, Slovenskí rebeli.

O ČO IDE REŽISÉROVI

Pokladáme sa za ľudí moderných, učili sme sa, že zvíťazil humanizmus, renesancia. Lenže aj naši predkovia verili, že žijú modernú dobu. Tak ako vtedy aj dnes je občas ťažké veriť v dobro ľudstvo. Osvietenstvo, humanizmus, dostáva “na papuľu“ každý jeden deň. A tak ako vtedy, aj dnes sa občas stanú veci, ktoré akoby riadil ktosi silnejší ako sme my. Nebolo by krásne, ak by to bola bytosť s čistou dušou? V láske veriť nemusí, lebo sa s ňou priamo pozná. Ľúbiť smie, ale zaľúbiť sa by ju bolelo. Nemôže zasahovať do vôle človeka, ale šepkať mu smie. Môže teda anjel zmeniť monarchiu len pre lásku dvoch ľudí?

Fotogalérie:

Sorry, no posts matched your criteria.