TEL. KONTAKT:
•Roberta Krmášková

+421 905 283 006
•Jozef Černek
+421 905 405 455
•Janka Pipíšková
+421 905 466 107

FMS Slovenskí rebeli

Folklórom motivovaný súbor

O Nás:

V ISTOM VEKU JE REBELOM SNÁĎ KAŽDÝ Z NÁS A REBÉLIA JE TO, ČO NÁS POSÚVA NA NOVÉ CESTY A OTVÁRA NOVÉ MOŽNOSTI.

Píše sa rok 2012 a Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka v Komárne (vznik 2004) chce nadviazať na sériu úspešných muzikálov novým, tentoraz autorským, muzikálom. Tematiku si protagonisti volia rebelskú, no nie kvôli okolnostiam, ktoré ich k formovaniu nového samostaného telesa neskôr primäli.

Európe môže náš národ ponúknuť mnohé, azda najvýraznejšie z toho vyčnieva náš nádherný a nikde neopakovaný folklór. Preto aj hlavným motívom plánovaného muzikálu – Slovenskí rebeli – má byť práve folklór podávaný širokému publiku trochu inak ako je zvykom – rebelsky.

Muzikál by chcel vzdať hold rebelom, vďaka ktorým je náš svet iný a snáď aj lepší a mal by pripomínať, že každý z nás môže zmeniť svet k lepšiemu.

Nebol to len Jánošík, kto sa postavil panstvu pre svoj ľud a národ. Aj Janko Kráľ, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik alebo veľmi významné ženské osobnosti ako Magda Husáková-Lokvencová, Soňa Kovačevičová a mnohí ďalší, sa vo svojej rebélii pričinili o to, že dnes sme hrdým a samostatným národom v srdci Európy so svojimi strasťami i radosťami.

Byť rebelom nie je ťažké, no byť rebelom, ktorý inšpiruje, je neľahké.

Muzikál je zatiaľ len smelým plánom, ale z dramatického krúžku sa nám tak akosi prirodzene vyprofiloval ďalší, nový hudobno-tanečný krúžok, ktorý inklinuje najmä k folklóru v takmer každej jeho podobe.
Už dnes je teda isté, že nechceme ostať len pri tradičnom tanci Slovákov.
Presne preto sme zvolili názov Slovenskí rebeli – folklórom motivovaný súbor, ktorý vznikol v marci 2012.

Folklór v žilách:

Časť členov Dramatického krúžku roky získala lásku k slovenskej ľudovej piesni a tancu u pána Ľudovíta Gallovicha, umeleckého vedúceho folklórneho súboru Dunaj (MsKS Komárno). Mnohí z nich na túto činnosť nadviazali aj popri štúdiách na vysokej škole a ďalej tancujú už vo vysokoškolských súboroch na Slovensku. To bol možno aj hlavný podnet, prečo sa s takou vervou pustili do prípravy tancov a folklórnych motívov.

Sila a vôla našich predkov nás motivuje a posúva vpred aspoň sčasti prežiť to, čo prežívali počas života oni, či už to boli radosti alebo strasti, aby nám mohli zanechať tie najhodnotnejšie dary, ktoré každý národ má a je len na nás ako si ich budeme ctiť a narábať s nimi. Tieto dary v podobe tancov, piesní, či rôznych poznatkov, na ktoré sa dnes často zabúda a vyplývajú z nich obrovská radosť a poznanie, sú tým, čo nás motivuje takto fungovať.

Súbor momentálne tvoria rôzne vekové kategórie od 3 rokov až po najstaršieho člena, ktorého vek neprezradíme...

Členovia súboru

PREZRITE SI ZOZNAM ČLENOV jednotlivých zložiek A PREČÍTAJTE SI O NICH PÁR INFORMÁCII

Nové Projekty:

HELENKA, FOLKLÓRNY MUZIKÁL Z TVORBY SLOVENSKÝCH REBELOV

Folklórom motivovaný súbor Slovenskí rebeli, pod dramaturgiou Jozefa Černeka, uviedol v decembri minulého roku, na divadelné dosky, doposiaľ mimoriadne úspešný folklórny muzikál: Helenka. Ide o, v poradí, piaty folklórny muzikál z ich tvorby.

Skutočný, takmer obyčajný príbeh jednej neobyčajnej ženy. Helenka žila pred priam 100 rokmi, ale jej príbeh je hmatateľný, aktuálny a prítomný ešte aj v dnešnej modernej dobe.

Ako to teda bolo? Ak by sme sa pozreli na Helenkin život, videli by sme mimoriadne smutný príbeh osudom ťažko skúšanej ženy. O mamu prišla ako 5-ročná, po vydaji sa musela presťahovať zo severného na južné Slovensko, kde aj s rodinou prišli o ťažko nahonobený majetok a už skoro hotový, nový domček. Prišla o svoje prvé dieťa, kvôli šialeným podmienkam, v ktorých žili. Viedenská arbitráž vyhnala Helenku aj s jej rodinou, v dobytčích vagónoch, na východ Slovenska. Po návrate na južné Slovensko si začali stavať nový domček, ktorý opäť stratili príchodom totality a združstevňovania.

Napriek všetkým týmto skutočnostiam je folklórny muzikál farebný a veselý. Ako to je možné? Dielo poukazuje na jednu z najdôležitejších hodnôt života – na rodinu. Helenka, napriek ťažkému osudu, mala cenný dar láskavosti, ktorý sprevádza už niekoľko desiatok rokov všetky nasledujúce generácie. Posolstvo, ktoré znie: „Rodina je všetko,“ je nadčasové, bude platiť navždy.

Ujcov minifest za domom

Každoročný rebelský festival v Hornej Zlatnej

Aktuálne Predstavenie

premiéra diela bola 21. decembra 2019 v Dome Matice slovenskej v Komárne